BENİM KIZIM BİSİKLET ÖĞRENİYOR UMUDA PEDALLIYOR

BENİM KIZIM BİSİKLET ÖĞRENİYOR UMUDA PEDALLIYOR

Proje: BKO – “Benim Kızım Bisiklet Öğreniyor”

Pilot Bölgeler: Ankara, Çankaya Dikmen-İlker-Sokullu-Öveçler

Proje Eğitim Gönüllüleri: Hacettepe Üniversitesi Bisiklet Topluluğu – Ankara Üniversitesi Hitit Bisiklet Topluluğu

Proje Destekçileri: Şehit Cevdet Özdemir Mahallesi – Osman Temiz Mahallesi – Sokullu Mehmet Paşa Mahallesi – Karapınar Mahallesi – Harbiye Mahallesi – Naci Çakır Mahallesi – İlker Mahallesi – Metin Akkuş Mahallesi Muhtarlıkları

Projenin hedef kitlesi: 8 – 12 yaş aralığındaki kız çocukları

 

Proje İçeriği:

Benim Kızım Okuyacak (BKO) Projesi’nin amacı, eğitim süreçlerinin bütün aşamalarında yaşanan her türlü ayrımcılığa dikkat çekerek, toplumsal farkındalık yaratmak ve kız çocuklarının eğitimine doğrudan katkı yapmaktır. BKO, eğitimin sadece okulda ya da derslerden oluştuğu bilincinin dışında, eğitimin yaşamın her alanında olduğunu savunur ve bunun gerçekleşmesi için çalışmalar yürütür. Bu çalışmalarla özellikle ayrımcılıktan doğan eşitsizliği önlemek adına hayatın her alanında bu eşitliği sağlamak için kız çocuklarına yönelik çalışmalar yürütür. Farkındalık sağlayarak bu alanlardaki çalışmaların artması ve çeşitlenmesi için örnek oluşturur. Bu yüzden, BKO ekibi, birden fazla projesi ve çalışma grubuyla kız çocuklarını aydınlık bir geleceğe taşımayı kendine temel ilke edinmiştir.

 

 “Benim Kızım Bisiklet Öğreniyor” projesiyle de bisiklet kullanmayı bilmeyen, 8 – 12 yaş aralığındaki kız çocuklarına bisiklet eğitimi vermek ve imkanlar dâhilinde bisiklet sağlamak amaçlanmıştır. Bisiklet kullanma eyleminin genelde erkek çocuklarına ve erkeklere yönelik olduğu algısının kırılması, kız çocuklarının bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla hazırlanan bu projede, Ankara’da belirlediğimiz pilot bölgelerdeki kız çocuklarına, uzmanlar tarafından bisiklet eğitimi verilecektir. Ayrıca, projede toplanması planlanan bisikletlerle de kız çocuklarını bisiklet sahibi yapmak ya da bisiklet temin istasyonları oluşturmak hedeflenmiştir.

 

Proje kapsamında ayrıca, toplumda bisiklet kullanımına yönelik farkındalığın arttırılması, sürdürülebilirliğin sağlandığı, çevreye duyarlı çocukların çoğalması hedeflenmektedir. Düzenlenecek eğitimler, mahalle ve toplu sürüş etkinlikleriyle, kız çocuklarına bisiklet sevgisi aşılanacak, bulundukları çevrede ise bisiklet kullanımı için farkındalık yaratılacaktır.

 

Projenin Amaçları ve Beklenen Sonuçları:

Bu projenin amacı cinsiyet ayrımcılığı olmadan, bir arada yaşama kültürünü güçlendirerek, kız çocuklarına verilecek bisiklet eğitimiyle katkı sağlamak olarak belirlenmiştir.

Proje kapsamında hedeflenen sonuçlar arasında;

  • Kız çocuklarının bisiklet kullanımının arttırılması amaçlanacak.
  • 100 kız çocuğuna bisiklet sürmeyi öğrenmesi sağlanacak.
  • Bisiklet temin istasyonları kurarak pilot mahallelerde kız çocuklarının birlikte bisiklet kullanma kültürü oluşturmak sureti ile dayanışma kültürüne de katkıda bulunmak
  • Toplumda bisiklet kullanımına yönelik farkındalık yaratılacak.
  • Projenin uygulandığı bölgelerde, sürdürülebilirlik çerçevesinde, kitle, çevre ve enerji konularında bisiklet kullanımına özendirilecek.

Proje tarihleri: 02.06.2018 – 24.06.2018 (Tarihleri arasındaki her Cumartesi Pazar günü)

 

Bisiklet Eğitimi:

 Çocukların bisiklet eğitimi için yarım ila bir gün yeterlidir. Eğitim için özel alanın belirlenmesinin ardından birinci aşamada; gönüllü eğitmenler çocuklara önce sözlü olarak bisikletin türleri, güvenli sürüş için yanlarında bulunması gerekenler, aydınlatmalar ve bisiklet tamiri hakkında genel bilgileri aktarmaktadır. İkinci aşamada ise gönüllü eğitmenler bisiklet sürüşü için uygulamada bisiklet kullanımını çocuklara göstermektedir.

 

Uygulamalı bisiklet eğitimi

  1. Aşama: Pedalsız Eğitim

Pedalsız eğitimde bisikletin pedalları çıkartılır. Öğrenciler, pedalsız bisikleti iterek dengede durmayı öğrenir.

 

  1. Aşama: Pedallı Eğitim

Pedalsız eğitimin ardından öğrencilerin dengede durduğu emin olunduktan sonra eğitimin verileceği bisiklete pedallar geri takılır. Pedallarla birlikte bisiklet eğitimine devam edilir. Öğrencilerin bisiklet üzerinde denge sağladığına emin olunana kadar eğitmenle eğitime devam edilir.

 

Bisiklet grubu: Her bölgede 20 kız çocuğuna, 10 eğitmen, 2 ayrı grup eşliğinde eğitim sağlanacaktır.

 

Çocuklar için aksesuar ve bisiklet temini:

Kız çocuklarının güvenli bisiklet eğitimi için bir takım aksesuarların kesinlikle eğitimde bulundurulması gerekmektedir. Bu aksesuarlar; kask ve eldivendir.

Ayrıca, kız çocuklarına verilecek bisiklet eğitimi için sağlanacak ikinci el bisikletlerin ya da bisiklet mağazalarından gelecek bisikletlerin güvenli sürüş için kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın