Uçurtma Uçacak, Benim Kızım Okuyacak…

Uçurtma Uçacak, Benim Kızım Okuyacak…

Benim Kızım Okuyacak (BKO), Halkevleri Vakfı bünyesinde bir yılı aşkın süredir faaliyet gösteren bir toplumsal projedir. Amacı; kız çocuklarımızın eğitim süreçlerinin bütün aşamalarında yaşadığı her türlü ayrımcılığa dikkat çekerek, toplumsal farkındalık yaratmak ve onların eğitimine doğrudan ya da dolaylı katkı yapmak ve başarılarını görünür kılmaktır.
BKO, eğitimin sadece okuldan ya da derslerden oluşmadığı bilinciyle; eğitimin ve kişisel gelişimin, yaşamın her anında ve alanında olduğunu savunarak, bunun nitelikli kılınması için çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalarla toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak adına; hayatın her alanında eşitliği kurabilmek için; genelde çocuklara, özelde ise kız çocuklarına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Farkındalık sağlayarak bu alanlardaki çalışmaların artması ve çeşitlenmesi için örnek oluşturmaktadır. Bu yüzden BKO ekibi, birden fazla projesi ve çalışma grubuyla, kız çocuklarını aydınlık bir geleceğe taşımayı kendine temel ilke edinmektedir.
Uçurtma Çocuk Dergisi, onlarca insanın gönüllü çalışması sonucu iki yılı aşkın süredir 6-12 yaş arası çocuklar için bilim, kültür, edebiyat içeriği üreterek, yüzlerce çocuğa ulaşmaktadır. Çocuklar için en yaratıcı biçimiyle eşitlik, özgürlük, farklılıklara saygı, dayanışma gibi kavramlar iki yıldır uçurtmacılarla buluşmaktadır.

Uçurtma artık BKO da uçacak…

Uçurtma Çocuk Dergisi daha çok çocuğa ulaşmak için bugünden itibaren BKO bünyesinde faaliyetini sürdürecektir. Köy okullarındaki, kentlerin yoksul mahallelerindeki, maddi olarak dergiye ulaşma imkanı olan ya da olmayan birçok çocuğa ulaştırabilmek için şimdi Uçurtma Çocuk Dergisi BKO bünyesinde yeni bir serüvene hazırlanıyor.
Her bir Uçurtma sayısı, kendi konularında uzman, çok değerli, onlarca insanın dayanışması ile gönüllü bir faaliyet sonucunda hayata geçiyor. Yine aynı gönüllü insanlar tarafından hazırlanacak olan Uçurtma Çocuk Dergisi, daha fazla çocukla buluşabilmek hedefiyle BKO Yayınevi bünyesinde faaliyetini sürdürecektir.

Nice Uçurtmalı Yıllara…

BKO Proje Yönetimi

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın